DOLAR 32.84 ₺
EURO 35.67 ₺
STERLIN 42.44 ₺
G.ALTIN 2,541.42 ₺
BTC 65,949.71 $
ETH 3,473.60 $
BİST 10,991.57
ads
ads

Yemen açıklarında Türk denizcilerin de bulunduğu gemi kaçırıldı

Gündem 1154
Yayınlama: 27 Kasım 2023 Pazartesi 02:15 Kaynak: Anadolu Ajansı Editör: İsmail Yüksel

Yemen açıklarında İsrail bağlantılı bir tanker, kimliği belirlenemeyen saldırganlarca ele geçirildi. Denizcilik Genel Müdürlüğü, gemide 2 Türk denizcinin görev yaptığını duyurdu.

Yemen açıklarında Türk denizcilerin de bulunduğu gemi kaçırıldı
ads

İsrail bağlantılı 'Central Park' adlı tanker, Yemen'in Aden şehri açıklarında kimliği belirlenemeyen saldırganlar tarafından kaçırıldı.

Güvenlik nedeniyle ismini vermek istemeyen bir ABD Savunma Bakanlığı yetkilisi de geminin alıkonulduğunu teyit etti.

Tankeri işleten Zodiac Maritime şirketinden yapılan açıklamada saldırı, 'şüpheli bir korsanlık olayı' olarak nitelendirildi.

Gemide çok uluslu 22 mürettebat bulunduğu ve geminin 'fosforik asit yükü' taşıdığı ifade edildi.

ads

Saldırıyı henüz üstlenen olmadı.

Türk denizciler de görev yapıyordu

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Denizcilik Genel Müdürlüğü, Türk denizciler Kaptan Aydın Hasırcı ve 4. Kaptan Okan Yüksel'in görev yaptığı kimyasal tankerden haber alınamadığını açıkladı.

Denizcilik Genel Müdürlüğü'nün sosyal paylaşım sitesi hesabından yapılan açıklamada, "Zodiac Maritime firmasına ait Central Park isimli kimyasal tanker, Aden Körfezi Yemen açıklarında seyir yapar iken bu sabah saatlerinden itibaren iletişim kesilmiş olup geçen süre zarfında temas kurulamamıştır. Geminin kaçırıldığı değerlendirilmektedir. Gemide Türk denizcilerimiz Kaptan Aydın Hasırcı ve 4. Kaptan Okan Yüksel görev yapmakta olup ilgili şirket başta olmak üzere tüm birimlerle sürekli iletişim sağlanmaktadır. Konu, bakanlığımız ve Dışişleri Bakanlığı'nca takip edilmektedir" denildi.

 

İLGİLİ GALERİ
BENZER HABER
ads
İlk Yorumu Sen Yaz
code